MetalScroll

UPDATED: ProgressiveScroll to dodatek do VS2010 i VS2012 oferujący identyczną funkcjonalność.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, to jestem gadżeciarzem. Lubuję się we wszelakich dodatkach, rozszerzeniach, szmerach, bajerach, które ułatwiają mi pracę, a co za tym idzie poniekąd wpływają na moją wydajność. Dlatego też chciałbym zaprezentować darmowy dodatek do Visual Studio o nazwie MetalScroll. Jest on lepszą alternatywą od dodatku RockScroll. Dlaczego? Zaprezentuję Wam jego możliwości, a każdy obiektywnie oceni, który z nich jest w jego indywidualnym odczuciu lepszy.

Pierwszą i podstawową funkcjonalnością jest zastąpienie zwykłego, szarego scrollbara w edytorze graficzną reprezentacją kodu. Na początku mnie to irytowało, ponieważ z prawej strony edytora ukazał się szerszy, kolorowy pasek, który zmniejszył obszar roboczy. Jednakże po chwili obcowania z suwakiem stał się on dla mnie nieodzowną pomocą w kodowaniu. Jest na nim odzwierciedlona struktura kodu pliku, który obecnie jest edytowany. Kolor zielony oznacza kod zakomentowany. Czerwone kropeczki to Breakpointy, zaś niebieskie to Bookmarki. Z lewej strony pasek ukazuje wyedytowaną oraz niezapisaną część kodu. Poniższy obrazek prezentuje jakże magiczny, a zarazem szatański explorer kodu.

MetalScroll - Plik cs

Kolejną, bardzo przydatną funkcjonalnością jest podświetlenie zaznaczonego „słowa” oraz wszystkich jego wystąpień, tak i w kodzie, jak i na graficznym suwaku. Aby fraza została wyróżniona, należy trzymać ALT i dwa razy w nią kliknąć. Prawy myszy na MetalScrollu lub klawisz ESC usuwa zaznaczenie.

MetalScroll - Plik aspx

Dodatkowe możliwości jakie oferuje nam dodatek, to:

  • wsparcie dla zwiniętego kodu przez region (czego nie wspiera RockScroll);
  • kliknięcie środkowym myszy na suwaku, ukazuje okienko z podglądem kodu.

Cały dodatek jest konfigurowalny poprzez panel, który ukaże się, gdy klikniemy dwa razy lewym myszy w scroll. Poniższy obrazek prezentuje owe możliwości konfiguracyjne.

MetalScroll - Okno konfiguracji

Dodatek można również pobrać z Visual Studio Gallery, gdzie znajdują się wszelakie dodatki do środowiska VS. Nie zapominajmy iż w VS2010 jest dostępny Extension Manager.

A jak Wy widzicie użyteczność takich dodatków? Może znacie równie ciekawe, którymi chcielibyście się podzielić.

Promuj

One thought on “MetalScroll

  1. Tego właśnie szukałem!! Dzięki wielkie. Używałem RockScroll i brakowało mi choćby obsługi zwijanych bloków. Ale to akurat jest kwestia względna, bo nie widać podświetleń zaznaczenia w zwiniętym kodzie… To jest akurat na minus, ale coś za coś… Potestuję parę dni i się zobaczy co jest lepsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *