MetalScroll

UPDATED: ProgressiveScroll to dodatek do VS2010 i VS2012 oferujący identyczną funkcjonalność.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, to jestem gadżeciarzem. Lubuję się we wszelakich dodatkach, rozszerzeniach, szmerach, bajerach, które ułatwiają mi pracę, a co za tym idzie poniekąd wpływają na moją wydajność. Dlatego też chciałbym zaprezentować darmowy dodatek do Visual Studio o nazwie MetalScroll. Jest on lepszą alternatywą od dodatku RockScroll. Dlaczego? Zaprezentuję Wam jego możliwości, a każdy obiektywnie oceni, który z nich jest w jego indywidualnym odczuciu lepszy.

Pierwszą i podstawową funkcjonalnością jest zastąpienie zwykłego, szarego scrollbara w edytorze graficzną reprezentacją kodu. Na początku mnie to irytowało, ponieważ z prawej strony edytora ukazał się szerszy, kolorowy pasek, który zmniejszył obszar roboczy. Jednakże po chwili obcowania z suwakiem stał się on dla mnie nieodzowną pomocą w kodowaniu. Jest na nim odzwierciedlona struktura kodu pliku, który obecnie jest edytowany. Kolor zielony oznacza kod zakomentowany. Czerwone kropeczki to Breakpointy, zaś niebieskie to Bookmarki. Z lewej strony pasek ukazuje wyedytowaną oraz niezapisaną część kodu. Poniższy obrazek prezentuje jakże magiczny, a zarazem szatański explorer kodu.

MetalScroll - Plik cs

Kolejną, bardzo przydatną funkcjonalnością jest podświetlenie zaznaczonego „słowa” oraz wszystkich jego wystąpień, tak i w kodzie, jak i na graficznym suwaku. Aby fraza została wyróżniona, należy trzymać ALT i dwa razy w nią kliknąć. Prawy myszy na MetalScrollu lub klawisz ESC usuwa zaznaczenie.

MetalScroll - Plik aspx

Dodatkowe możliwości jakie oferuje nam dodatek, to:

  • wsparcie dla zwiniętego kodu przez region (czego nie wspiera RockScroll);
  • kliknięcie środkowym myszy na suwaku, ukazuje okienko z podglądem kodu.

Cały dodatek jest konfigurowalny poprzez panel, który ukaże się, gdy klikniemy dwa razy lewym myszy w scroll. Poniższy obrazek prezentuje owe możliwości konfiguracyjne.

MetalScroll - Okno konfiguracji

Dodatek można również pobrać z Visual Studio Gallery, gdzie znajdują się wszelakie dodatki do środowiska VS. Nie zapominajmy iż w VS2010 jest dostępny Extension Manager.

A jak Wy widzicie użyteczność takich dodatków? Może znacie równie ciekawe, którymi chcielibyście się podzielić.

Promuj

What do you think?
Like Love Haha Wow Sad Angry

One thought on “MetalScroll

  1. Tego właśnie szukałem!! Dzięki wielkie. Używałem RockScroll i brakowało mi choćby obsługi zwijanych bloków. Ale to akurat jest kwestia względna, bo nie widać podświetleń zaznaczenia w zwiniętym kodzie… To jest akurat na minus, ale coś za coś… Potestuję parę dni i się zobaczy co jest lepsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.