Pisząc oprogramowanie w .NET Core, które z założenia ma być uruchamiane w chmurze, na pewno będzie podlegało konteneryzacji. Niniejszy wpis nie będzie o tym jak tworzyć kontenery, lecz o tym jak szybko je budować oraz uruchamiać, a w razie konieczności wyłączać i czyścić.
Continue reading
Asides
Dyndające przecinki, czyli notacja przecinkowa
Oryginalnie Dangling Commas (lub comma-dangle) to reguła pozwalająca na pozostawienie przecinka przy ostatnim elemencie typu wyliczeniowego, tablicy, czy też obiektu (podczas inicjalizacji). W związku z tym kompilatory oraz lintery w dobrej wierze zezwalają na ten niepoprawny znak przy ostatnim elemencie umożliwiając nam:
Continue reading
Git jest git: Rozwiązywanie konfliktów
Podczas pracy z systemem kontroli wersji czasem zdarza się, że nasz pull request ma konflikty. Konflikty powstają gdy ten sam plik został zmieniony w różny sposób w tym samym miejscu w obu scalanych ze sobą branchach. Wpis ten pokazuje jak ja radzę sobie z konfliktami w systemie Git.
TL;DR: Na końcu wpisu znajduje się skrócona instrukcja.
Continue reading
devWarsztaty: Electron
Wczoraj (tj. 28.10.2017) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu devWarsztaty. Tym razem tematem warsztatów był Electron, framework pozwalający pisać aplikacje desktopowe na wiele platform (Windows, Linux, macOS) przy użyciu języka JavaScript. Prowadzącym był Łukasz Gąsior, kiedyś dotnet’owiec, teraz zapalony entuzjasta JavaScript.
Continue reading
Parallel debugging, czyli jak radzić sobie z wieloma wątkami
Ostatnio w projekcie zdarzyło się, że musiałem debugować skomplikowany proces wyliczania, który był zrównoleglony przy pomocy metody Parallel.ForEach()
. Moja konfiguracja sprzętowa pozwoliła na uruchomienie kilku wątków naraz co sprawiło, że proces debugowania stał się dość uciążliwy. W różnych, bliżej nieokreślonych momentach, byłem przerzucany pomiędzy różnymi wątkami, a co za tym idzie pomiędzy różnymi kontekstami i miejscami w kodzie.
Continue reading
Git jest git: Alias – co by było krócej, co by było szybciej
Jeśli na co dzień obsługujesz Gita z poziomu konsoli i nie korzystasz z aliasów to popełniasz duży błąd. Aliasy znacząco przyspieszają pracę z Gitem. Zachęcam do zdefiniowania kilku aliasów do najczęściej wykorzystywanych komend i przekonania się, że praca z Gitem może być jeszcze bardziej przyjemna i znacząco szybsza. Pomoże Ci w tym ten wpis, który krótko prezentuje podstawy oraz smaczki aliasów.
Continue reading
Git jest git: Usuwanie wielu branchy
Pracuję w strategii branch per feature. Co za tym idzie, na koniec każdego sprintu w lokalnym repozytorium mam sporo branchy, które stają się niepotrzebne. Wprowadza to niepożądany bałagan. Usuwanie każdego brancha z osobna to mozolna praca.
Continue reading