Ni szkiełkiem, lecz okiem, czyli o oczy trzeba dbać

W branży IT pracuje się nieustannie przy komputerze. „Blaszak” towarzyszy nam cały czas i wciąż. Co za tym idzie, przynajmniej 1/3 naszego dnia spędzamy wpatrując się w ekran. Zapewne każdy z nas ma własne sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Ja mam dwa. Dwa programy, które pomagają mi (a przynajmniej tak mi się wydaje) utrzymać oczy w nie gorszej kondycji. Do zapoznania się z nimi zachęcam wszystkich tych, którzy na co dzień pracują dużo przy komputerze.

EyeLeo

EyeLeo to prosty program, którego zadaniem jest przypominać o robieniu przerwy dla oczu. Program przypomina zarówno o krótkich przerwach (na przykład co 10 minut), jak i o długich przerwach (na przykład co 50 minut).

eyeleo-settings

Dla zagorzałych zwolenników przerw polecam opcję Enable strict mode, dzięki której nie będzie dało się pominąć/wyłączyć okna z długą przerwą.

eyeleo-shortbreak

eyeleo-longbreak


Workrave

Z Workrave obecnie nie korzystam. Wspominam o nim, ponieważ sprawdza się równie dobrze jak EyeLeo. Tym samym jest to kolejny program, który przypomina o przerwach od pracy przy komputerze. Od EyeLeo różni się tylko tym, że podczas trwania przerwy proponuje wykonanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie.

workrave

workrave-exercises


f.lux

f.lux to mały program działający w tle, którego zadaniem jest sterowanie temperaturą i jasnością obrazu wyświetlanego na ekranie. Zmiany zachodzą automatycznie w zależności od pory dnia na podstawie wybranej lokalizacji.

flux

Zysk ze stosowania tego programu jest taki, że oczy powinny być mniej zmęczone podczas wieczornej pracy przy komputerze.

flux-settings


Windows – Night light settings

Posiadacze nowszych wersji systemu Windows sterować temperaturą i jasnością obrazu mogą bezpośrednio w ustawieniach systemowych, bez konieczności instalacji jakichkolwiek programów.


A Ty znasz jakieś inne, ciekawe programy, które mogą chronić wzrok? Jeśli tak, to podziel się z innymi czytelnikami w komentarzu pod wpisem.

Podbij ↑

4 thoughts on “Ni szkiełkiem, lecz okiem, czyli o oczy trzeba dbać

  1. EyeLeo jest przydatny ale:
    – kiepsko sobie radził z dwoma monitorami i czasem trzeba było restartować
    – jak akurat pokazywałem coś szefowi na moim komputerze i włączał się EyeLeo, to w tej (krótkiej) chwili chciałem odinstalować tool-a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *