RightHand DataSet Visualizer

RightHand DataSet Visualizer to aplikacja (wizualizator) do podglądu danych i struktury obiektów DataSet podczas debugowania kodu w Visual Studio. Narzędzie posiada wiele przydatnych możliwości, które pokrótce opiszę w tym artykule.

Okno główne prezentuje dane z jednej tabeli DataSetu. Dane te mogą być sortowane (przez kliknięcie w nagłówek), grupowane (poprzez przeciągnięcie kolumny w odpowiedni obszar) oraz edytowane (poprzez kliknięcie w komórkę). W zależności od typu kolumny, edycję ułatwiają okienka do wybierania – na przykład podczas edycji pola typu DateTime ukaże się DatePicker. Wszystkie te możliwości prezentuje poniższy zrzut ekranu:

RightHand DataSet Visualizer - Okno główne

Powyżej widać, że na każdej z krawędzi okna głównego znajdują się dodatkowe, dokowalne okienka z różnymi funkcjami. I tak w lewym górnym rogu znajduje się lista elementów zawartych w DataSecie. W lewym dolnym – właściwości zaznaczonego wyżej elementu. Z prawej strony widać informacje o źródle danych oraz jego podstawowe właściwości.

Dużą zaletą wizualizera jest wyświetlanie informacji, w którym wierszu oraz z jakich powodów wystąpiły błędy podczas uaktualniania bazy danych przy pomocy DataSetu:

RightHand DataSet Visualizer - Error

Aplikacja jest bardzo przejrzysta, funkcjonalna oraz intuicyjna, a co za tym idzie znakomicie rozszerza/zastępuje podstawowego wizualizera z Visual Studio.

Przypomnę, iż dll z wizualizatorem należy skopiować do jednej z poniższych ścieżek:

X:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 10.0\Common7\Packages\Debugger\Visualizers\
X:\Users\lkurzyniec\Documents\Visual Studio 2010\Visualizers\

Na koniec odsyłacz do strony skąd można pobrać aplikację i/lub odnośnik bezpośredni do wersji dla VS 2008VS 2010VS 2012VS 2013 i VS 2015.

Promuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *